SVARBI INFORMACIJA APIE INTERESANTŲ APTARNAVIMĄ
DUBYSOS REGIONINIO PARKO DIREKCIJOJE
Dubysos regioninio parko direkcija karantinio režimo laikotarpiu lankytojus ir interesantus aptarnauja tik NUOTOLINIU BŪDU.
Į parko direkcijos specialistus prašome kreiptis jų tarnybiniais telefonais ar elektroniniu paštu, kurie pateikiami interneto svetainėje www.dubysa.info paspaudus skiltį ,,Struktūra ir kontaktai“.
Bendrasis parko direkcijos tel. +370 614 25095, el. paštas info@dubysa.info.
INFORMACINIS PRANEŠIMAS APIE RENGIAMĄ SUPAPRASTINTĄ STATYBOS PROJEKTĄ
Visuomenė kviečiama susipažinti su baigiamu rengti Lyduvėnų geležinkelio tilto vakarinės pusės prieigų (žemės sklypų kad. Nr. 7233/1:103 ir kad. Nr. 7233/1:80 ribose) pritaikymo lankytojams supaprastintu statybos projektu.
Projekto rengėjas – Projektuotoja Jolanta Raginienė, S. Skapo g. 3-4, LT-01122 Vilnius.
Projekto vadovas – Aurimas Vengris, tel. +370 655 53245, el. p. avengris@gmail.com.
Su rengiamo projekto sprendiniais galima susipažinti nuo 2021 m. sausio 21 d. šiais adresais:
· VĮ Valstybinių miškų urėdija, Savanorių pr. 176, LT-03154 Vilnius, tel. (8-5) 273 40 21, el. p.: info@vmu.lt, internet svetainė www.vmu.lt.
· Dubysos regioninio parko direkcijoje Dubysos g. 2A, Kaulakių k., LT-60456 Raseinių r. sav., tel. (8-614) 25095, el. p. info@dubysa.info, interneto svetainė www.dubysa.info.
Viešas svarstymas. Projekto pristatymas viešame susirinkime įvyks 2021 m. vasario 5 d. 16 val. nuotoliniu būdu ZOOM platformoje. Prisijungimo ID: 743 4191 4499, slaptažodis (PIN): M4xM09. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti projekto rengėjui iki viešo svarstymo ir jo metu.
Lyduvenų geležinkelio tilto prieigų tako projektas.pdf
Dubysos regioniniame parke bus gerinamos lašišinių žuvų migracijos sąlygos
Dubysos upėje Dubysos regioniniame parke, siekiant sudaryti palankias sąlygas lašišinių žuvų migracijai, bus pašalintos gelžbetoninės tilto ties Ariogala ir patvankos Padubysio k. liekanos. Lapkričio 19 d. Dubysos regioninio parko direkcija ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūra pasirašė projekto finansavimo sutartį.
Projekto metu numatyta iš Dubysos upės vagos pašalinti žuvų migracijos kliūtimis tapusias statybines atliekas. Tai tilto per Dubysą, susprogdinto 1944 m. per 2-ąjį pasaulinį karą ir buvusio kolūkio gyvavimo laikotarpiu įrengtos gelžbetoninių blokų patvankos upės vandeniui pakelti rekreaciniais tikslais liekanos. Šios gelžbetoninių liekanų sukurtos patvankos įtakoja upės srovės lėtėjimą, skatina vandens temperatūros kilimą, dugno dumblėjimą, eutrofikaciją. Tokiu būdu jos ne tik sudaro kliūtis žuvų migracijai, bet ir lemia lašišinių žuvų buveinių blogėjimą. Todėl yra būtina pašalinti gelžbetoninių liekanų patvankas Dubysos upėje, taip sudarant sąlygas nekliudomai žuvų migracijai ir eliminuojant lašišinių žuvų buveinių blogėjimą įtakojančius faktorius.
Projekto įgyvendinimui skirta virš 346 tūkst. Eur Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšų.
BETYGALOS KRAŠTUI NAUJA POILSIAVIETĖ
Dubysa – viena gražiausių upių Žemaitijoje, kasmet sulaukianti gausaus būrio lankytojų. Dažnas kraštietis, norintis praleisti laiką gamtoje, dairosi ramesnių vietų poilsiui netoli savo namų. Poilsiavietės ir stovyklavietės prie Dubysos gana tankiai išsidėsčiusios arčiau rajono centro, privačios poilsiavietės išsibarsčiusios Dubysos aukštupyje, o Betygalos kraštas negalėjo pasidžiaugti įrengta poilsio zona gamtos prieglobstyje.
Dubysos regioninio parko direkcija dar 2019 m. gruodžio mėnesį pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos bei Raseinių rajono vietos veiklos grupe „Raseinių krašto bendrija“ vietos projekto „Poilsiavietės įrengimas Betygaloje, prie Dubysos upės“ Nr. RASE-LEADER-6B-I-4-1-2018 įgyvendinimui. Projekto veikloms įgyvendinti buvo skirta 19 807 Eur parama. Prie projekto įgyvendinimo Dubysos regioninio parko direkcija prisidėjo nuosavomis piniginėmis lėšomis. Šių metų rudenį ES paramos bei LR biudžeto lėšomis betygališkių bei miestelio svečių patogiam poilsiui Dubysos regioninio parko rekreacinėje zonoje buvo pastatytos trys pavėsinės, trys lauko baldų komplektai, persirengimo kabina, lauko tualetas, įrengta patogi ir didelė laužavietė. Poilsio vietą, įsikūrusią atokiau nuo gyvenamosios teritorijos, miestelėnams bei svečiams nesudėtinga pasiekti ir automobiliu, ir pėsčiomis, o vandens turistams patogu išsilaipinti ir apsistoti erdvioje teritorijoje. Betygala vienas seniausių, gražiausių ir gilią istoriją menančių miestelių rajone. Miestelio apylinkės turtingos kultūros ir gamtos paveldo objektais bei lankytinomis vietomis. Įgyvendinus vietos projektą Betygalos miestelyje sukurtos patrauklios sąlygos viešajam turizmui, kurios patenkins ne tik vietos bendruomenės lūkesčius, bet ir padidins kaimo vietovės lankomumą. Linkėdami gerų įspūdžių ir pažinimo džiaugsmo, tikimės atsakingo poilsiavimo.
Poilsiavietės foto rasite galerijoje.
Dubysos regioninio parko produkto ženklas – siekiantiems darnaus vystymosi
Bendradarbiaujant Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, valstybinių parkų, biosferos rezervato ir valstybinių gamtinių rezervatų direkcijoms ir nevyriausybinei aplinkosauginei organizacijai Baltijos aplinkos forumas, sukurtas Lietuvos saugomos teritorijos produkto ženklas, kaip viena iš darnaus turizmo skatinimo priemonių. Jis skirtas vietos produktų gamintojams, amatininkams, turizmo paslaugų teikėjams ir kitiems vietos gyventojams, savo veikla prisidedantiems prie darnaus turizmo plėtros Lietuvos saugomose teritorijose. Autoriai ir darbai reklamuojami interneto svetainėje https://gamtoje.org/paslaugos/ ir Facebook paskyroje https://www.facebook.com/groups/602261607186740. Taip ženklo turėtojams užtikrinama informacinė sklaida bei nemokama reklama plačiai auditorijai. Ženklo turėtojams rengiami nemokami seminarai rinkodaros ir komunikacijos klausimais. Toks seminaras nuotoliniu būdu vyks lapkričio 17-18 dienomis.
Pagrindinė ženklo suteikimo sąlyga – paslaugos teikėjo ar produkto gamintojo vykdoma veikla neprieštarauja saugomos teritorijos tikslams, o prisideda prie jų įgyvendinimo. Paslaugos teikėjas ar produkto gamintojams žino Dubysos regioninio parko išskirtinę vertę, gamtos ir kultūros vertybes, lankomus objektus, gali teikti informaciją lankytojams apie lankomus objektus, teikiamas paslaugas, Dubysos regioninio parko direkcijos ar vietos bendruomenės organizuojamus renginius. Parko direkcija ženklą suteikia išreiškusiems pageidavimą ne tik parko teritorijoje veiklą vystantiems paslaugų teikėjams, prekių gamintojams, bet ir greta parko esančiose seniūnijose. Ženklu gali būti žymimi miško, pievų produktai, tradicinių verslų produktai, paslaugos: apgyvendinimas ir maitinimas, prekyba, gidų paslaugos, turistinio inventoriaus nuoma, kelionių organizavimas, tradicinių verslų pristatymas, šviečiamosios ir edukacinės programos. Prie prašymo suteikti ženklą reikia pateikti dokumentą verstis atitinkama veikla (verslo liudijimą, individualios veiklos pažymėjimą, įmonės registracijos pažymėjimą, tradicinių amatų meistro sertifikatą ir pan.).
Dubysos regioninio parko produkto ženklu jau žymimos kaimų bendruomenės „Betygala“ ir Raseinių krašto istorijos muziejaus gidų, šviečiamosios ir edukacinės paslaugos, betygališkių pievose rinktų žolelių arbatos, ariogališkės Elvyros Vaštakienės tradicinė tapyba, Gedo Kaunecko turistinio inventoriaus nuoma Lyduvėnuose, kūrėjos Gendrūtos Kauneckienės tekstilės gaminiai. Šiemet ženklas suteikiamas kaimo turizmo sodybai „Pakalnė“.
Laukiame besidominčių parko produkto ženklu, klauskite ir gausite išsamią informaciją. Šiuo metu dirbame nuotoliniu būdu, Jums atsakysime el. paštu info@dubysa.info, tel. 8 614 49128.
NUO DRAUSTINIŲ IKI NACIONALINIŲ PARKŲ
Šiais metais minime 60 metų, kai Lietuvoje buvo įsteigti pirmieji tikri gamtiniai ir kompleksiniai draustiniai, siekiantys išsaugoti vertybes. 1960 m. rudenį, remiantis Gamtos apsaugos įstatymu, numačiusiu pagrindines saugomų teritorijų kategorijas, buvo paskelbti 89 draustiniai, apimantys beveik visas tuo metu žinomas vertingiausias Lietuvos teritorijas, pradedant Anykščių šileliu ir baigiant Kuršių nerija.
Vėliau draustinių tinklas buvo sparčiai pildomas naujais draustiniais, naujomis jų rūšimis. Septintojo dešimtmečio pabaigoje pradėta aktyviai diskutuoti dėl nacionalinių parkų steigimo, įsteigtas pirmasis Lietuvos nacionalinis parkas. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, iš esmės buvo užbaigta tai, kas buvo suplanuota per ankstesnį laikotarpį, t. y. sukurta Lietuvos saugomų teritorijų sistema, prilygstanti Europos standartams.
Dalies draustinių pagrindu buvo steigiami nacionaliniai ir regioniniai parkai. Kuršių nerijos ir Platelių kraštovaizdžio draustinių pagrindu atitinkamai įsteigti Kuršių nerijos ir Žemaitijos nacionaliniai parkai, Anykščių šilelio, Aukštadvario, Metelių kraštovaizdžio draustinių pagrindu atitinkamai įkurti Anykščių, Aukštadvario, Metelių regioniniai parkai, Nemuno deltos botaninio-zoologinio draustinio pagrindu – Nemuno deltos regioninis parkas ir t. t.
Iki nacionalinių ir regioninių parkų tinklo sukūrimo, pagal plotą draustiniai buvo svarbiausia saugomų teritorijų dalis. Dabar savarankiški draustiniai užima tik apie 3 proc. šalies ploto, bet jie neprarado savo svarbos gamtos vertybių, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsaugoje.
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus pavaduotojos Rūtos Baškytės, dalyvavusios mūsų krašto saugomų teritorijų sistemos kūrime, pasaulio valstybės jau seniai sutaria dėl būtinybės išsaugoti gamtos vertybes, kraštovaizdį, biologinę įvairovę. Kiekviena ieško tinkamiausio kelio, bet akivaizdu, kad išsaugoti lengviau ir pigiau, nei atkurti. Saugomų teritorijų nauda neįkainojama: jos suteikia kokybiškus gamtos išteklius (vandenį, augmeniją, dirvožemį, orą, kt.), sudaro sąlygas žmonių poilsiui, sveikatai, kuria, saugo genetinius išteklius, padeda išlaikyti klimato balansą, taigi sudaro prielaidas mums išlikti šioje planetoje.
Dabar Lietuvoje yra apie 400 valstybinių ir savivaldybių draustinių. Pagal saugomų vertybių pobūdį skiriami gamtiniai (geologiniai, geomorfologiniai, hidrografiniai, pedologiniai, botaniniai, zoologiniai, botaniniai-zoologiniai, genetiniai, telmologiniai, talasologiniai), kultūriniai (archeologiniai, istoriniai, etnokultūriniai, urbanistiniai / architektūriniai) ir kompleksiniai (kraštovaizdžio, kartografiniai) draustiniai.
Draustiniai – saugomos teritorijos, skirtos moksliniu ir pažintiniu požiūriu vertingoms vietovėms, jose esančioms gamtos ir kultūros paveldo vertybėms, kraštovaizdžio ir biologinei įvairovei išsaugoti. Draustiniuose ūkinė veikla galima, galimas ir lankymas.
Ne vienas draustinis jau pritaikytas lankymui: tai Daugyvenės, Germanto, Jiesios, Karoliniškių kraštovaizdžio draustiniai, Juozapinės geomorfologinis draustinis ir kiti. Čia pastatyti informaciniai stendai, įrengti pažintiniai takai, apžvalgos vietos.
ES finansuojamo projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ sudėtyje bus sutvarkyti draustiniuose saugomi kraštovaizdžio kompleksai (Šiliniškių ir Baluošo, Punios šilo, Kylininkų, Asvejos ežero pakrantės, Šventosios aukštupio, Betygalos, Salanto, kt.).
Ne taip paprasta atskleisti lankytojui sudėtingo kraštovaizdžio struktūrą, svarbą, tad tenka ieškoti netradicinių sprendimų. Pavyzdžiui, Kylininkų kraštovaizdžio draustinio, esančio Vištyčio regioniniame parke, kalvyno struktūra bus pavaizduota žemės paviršiaus pjūvio juostomis, vingiuojančiomis skirtingomis kryptimis. Tai bus tarsi galvosūkis lankytojui, kurį reikės pasigilinus įminti, susivokti. Sumažinta Punios kilpa, juosianti senąjį šilą – takas, atkartojantis Nemuno vagą, leis pažinti Punios šilo vertybes ir neįgaliesiems.
Dubysos valstybinis ichtiologinis draustinis.jpg
Lankytojų centro kieme - vertingas eksponatas
Betygalos seniūnijoje Pakalniškių kaime prie pat Dubysos esančioje sodyboje medžių paunksmėje gulintį taisyklingą stačiakiampį granito luitą perleido ūkininkas Jonas Šukutis.
Direkcijos interesantai ir parko lankytojai aptarnaujami tik nuotoliniu būdu
Dubysos regioninio parko direkcija informuoja, kad iki š.m. kovo 30 d. dirbs pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 207 ,,Dėl karantinio Lietuvos Respublkos teritorjoje paskelbimo" nustatytą režimą. Šiuo laikotarpiu Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu.
Dubysos regioninio parko direkcijos informacijos telefonas: (8 428) 70330, el. paštas info@dubysa.info.
Į direkcijos specialistus prašome kreiptis jų tarnybiniais telefonais arba elektroniniais paštais.
Maironio kelias padubysiu
2020-01-27
Šių metų netipiškas sausis nudžiugino žygeivius, gamtos ir aktyvaus laisvalaikio gamtoje mėgėjus nauju pažintiniu taku, pavadintu „Maironio kelias padubysiu“. Takas įrengtas įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos projektą „Dubysos upės slėnio kraštovaizdžio komplekso tvarkymas ir pritaikymas lankymui“ ir driekiasi per gamtiniu požiūriu vertingas vietoves, kuriose įrengti informaciniai stendai, atokvėpiui skirta infrastruktūra, lieptai per Luknę ir Lelyką, ties Luknės slėniu – ir nedidelis apžvalgos bokštas. Sudarytos puikios galimybės apžvelgti išskirtinį Dubysos kraštovaizdį, įvertinti jį savo patirtimis ir Maironio eilėmis. Lankydamasis Pasandravyje ir Bernotuose, poetas ieškojo dvasinės ramybės ir įkvėpimo čia, prie srauniosios Dubysos, nukeliaudamas net iki Betygalos. Pažintinio tako ilgis – 13 km. Nužymėta trasa padubysiu nuo Dubysos regioninio parko Lankytojų centro Kaulakiuose, Kybartėlių kaimo iki Betygalos sudaro 13 km, tinka pėstiesiems, dviratininkams. Šį projektą inspiravo siekis į Dubysos kraštovaizdį pažvelgti klasiko akimis, suvokiant vienos gražiausių Lietuvos upių apsaugos svarbą. Žygis padubysiu sausio mėnesį nepaliko abejingų, - dalyviai žada sugrįžti čia ir kitais metų laikais. Sezonas čia nesvarbus, nes įrengti lieptai per Luknę ir Lelyką leidžia keliauti nesušlampant kojų. Pagrindinė Raseinių rajono ir Dubysos regioninio parko ašis – Dubysa. Šiemet parko lankytojų centre rengiama ekspozicija „Apdainuotoji Dubysa“.
Žygio pažintiniu taku akimirkas rasite galerijoje.